Ako zvoliť správny filter na vodu

ako-zvolit-spravny-filter-na-vodu-titulka

Neviete si poradiť, ako vybrať správny filter na vodu? V tomto článku vám pomôžeme so správnym výberom podľa problému vo vašej vode a taktiež jeho umiestnenia.

V slovenských domácnostiach sa často stretávame s rôznymi problémami týkajúcich sa vody. Najčastejšie ide o tvrdú vodu, chlór alebo výskyt rôznych škodlivých látok a baktérií. Filter na vodu je preto vhodným riešením na odstránenie škodlivých látok alebo spríjemnenie chuti vody.

Filtracna-kanvica-filter

Ako začať

V prvom rade je dôležité presne určiť, aký problém s vodou máte. Vďaka tomu budete vedieť, aké zariadenie na filtráciu vody potrebujete. Odporúčame vám vykonať rozbor vody, ktorý pre vás robíme aj my. Stačí si len vybrať, aký rozbor potrebujete a objednať. V prípade, že si neviete s výberom poradiť, kontaktujte nás a radi vám pomôžeme. Pokiaľ ide vo vašom prípade o obecný vodovod, rozbor by mal byť dostupný na webových stránkach vašej vodárenskej spoločnosti, prípadne obce.

Najčastejšie vyskytujúce sa problémy neupravenej vody:

  • Chlór - Nepríjemný zápach a chuť vody kvôli jeho vysokému množstvu
  • Tvrdá voda - Tvorba vodného kameňa kvôli vysokému množstvu vápnika a horčíka vo vode
  • Baktérie a taktiež vírusy
  • Mechanické nečistoty
  • Železo a mangán
  • Dusičnany a dusitany

Aký filter na vodu si vybrať

Predpokladajme, že už viete aký problém s vašou vodou máte, no neviete aký filter na vodu potrebujete. K tomu vám pomôže tento zoznam zariadení rozdelených podľa závady vody.

Chlór
Uhlíkový filter na vodu - Toto zariadenie obsahuje aktívny uhlík, ktorý pohlcuje nepríjemné pachy, upravuje chuť vody. Samozrejme absorbuje a zároveň odstráni až 99% škodlivého chlóru. Poradiť si vie aj s ďalšími nebezpečnými látkami ako pesticídy, herbicídy a iné organické látky rozpustené vo vode. Do určitej miery taktiež ťažké kovy.

Tvrdá voda
Zmäkčovač vody - S tvrdou vodou sa stretávame vo veľkej časti domácností na Slovensku. Tá pomaly tvorý vodný kameň, ktorý poškodzuje vaše spotrebiče. Tomuto problému môžete predísť jednoducho vďaka zmäkčovaču vody. Jeho hlavnou úlohou je z vody odstraňovať minerály, ktoré vodný kameň spôsobujú. Pri výbere vhodného zmäkčovača vám odporúčame kontaktovať nás.

Baktérie a vírusy
UV lampa - Ak rozbor vody potvrdí znečistenie vody baktériami a vírusmi, úprava vody je nevyhnutná. Najúčinnejšou a najbezpečnejšou formou dezinfekcie vody od baktérií či vírusov, je použitie kvalitnej UV lampy. Ekologické riešenie, ktoré bez použitia chemikálií zbaví vašu vodu až o 99 % baktérií a vírusov. UV lampy riešia najmä problémy mikrobiologického znečistenia vody zo studní a vrtov.

Mechanické nečistoty
Mechanické vodné filtre - Mechanické nečistoty ako piesok, štrk, hrdza, kal predstavujú častý problém s vodou z vlastného zdroja vody, akým je studňa či vrt. Tieto problémy sa však vyskytujú aj v obecných vodovodoch. Aby sa zabránilo zdravotným problémom alebo škodám z poškodenia kotlov a rozvodov, je dôležitá montáž mechanickej filtrácie. Pokiaľ plánujete novú studňu alebo vrt je úprava vody mechanickým filtrom nevyhnutná.

Železo a mangán
Filter na železo (multifunkčný) - Aj pomerne malé množstvo koncentrácie železa, môže spôsobiť ťažkosti ako napr. zvýšený počet kolónií baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach vody. Takáto voda sa neodporúča ani na úžitkové účely. Vysoký obsah železa sa prejavuje hrdzavými a červenkastými povlakmi, ktoré výraznou mierou prispievajú k zanášaniu vodovodných armatúr a ich nutnej výmene. Vysoký obsah železa najčastejšie nachádzame v zdrojoch pitnej vody z vlastného vrtu či studne. Rozbory vody ukazujú, že pri vysokej koncentrácií železa je taktiež vysoká koncentrácia mangánu. Typické prejavy mangánu vo vode sú mastné škvrny na povrchu vody, čierna voda alebo čierne usadeniny. Voda znečistená mangánom je červenkastá, má červený povlak a železnú pachuť. Odstránenie problémov so železitou vodou vyrieši zariadenie dodávané našou spoločnosťou AQUAtrend. Ide o zariadenie, ktoré pomocou špeciálnej zmesi účinne odstráni obsah železa prípadne mangánu vo vode. Nakoľko ide o multifunkčné zariadenie, dokáže si poradiť aj s ďalšími problémami závadnej vody.

Dusičnany a dusitany
Filter na dusičnany - Znečistenie vody dusičnanmi a dusitanmi je charakteristické pre poľnohospodárske oblasti v dôsledku používania umelých hnojív, či nesprávnym zaobchádzaním s odpadovými látkami v priemyselnej výrobe. Jedno z riešení pre túto úpravu vody predstavujú vodné filtre na dusičnany, ktoré sa montujú na prívod vody do budovy. Ďalším riešením je použitie reverznej osmózy. Reverzná osmóza, ako najpoužívanejší filter na vodu odstráni okrem dusičnanov, aj všetky ostatné zdraviu škodlivé látky, ako sú ťažké kovy, chlór, prach, baktérie, vírusy.

Filtrovana-voda-filter

Výber filtrov podľa použitia

Do celej domácnosti alebo prevádzky
Ak potrebujete používať filtrovanú vodu v úplne celej domácnosti, odporúčame filter na vodu nainštalovať na hlavný prívod vody do domácnosti. Pri použití takéhoto riešenia budete môcť nezávadnú vodu používať na všetky činnosti.

Odporúčania:

Na batériu alebo pod drez
V prípade, že potrebujete filtrovanú vodu iba na jednom prívode, napr. v kuchyni, vhodným riešením je filter na vodu na batériu alebo pod drez.

Odporúčania:

Do sprchy
Možno sa budete čudovať, no aj to, akou vodou sa sprchujete môže zavážiť na zdravý vašej pokožky. Ak teda potrebujete upraviť vodu iba v sprche, odporúčame vám filter na vodu v podobe sprchovej hlavice.

Odporúčania:

Čistá voda na stole
Ak si potrebujete upraviť iba vodu ktorú pijete, jednoznačne vám na to bude stačiť filtračná kanvica, ktorá vodu dokáže zmäkčiť a taktiež zbaviť nečistôt.

Odporúčania:

 

Ak by ste potrebovali pomôcť s výberom správnych filtrov a zariadení, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom chatu alebo na tel. č.: +421 915 805 497