Čo dokáže odfiltrovať reverzná osmóza

Co-dokaze-odfiltrovat-reverzna-osmoza-titulka

Ste nespokojný s kvalitou vašej vody v domácnosti alebo firme? Nedávny rozbor vody odhalil problémy, ktoré vás znepokojujú? Znečistená voda môže obsahovať veľa nežiadúcich látok, ktoré ovplyvňujú jej chuť a pach, či dokonca môžu byť nebezpečné pre vaše zdravie. S takýmto problémom vám pomôže najdokonalejšia filtrácia vody - reverzná osmóza.

Čo je to reverzná osmóza

Reverzná osmóza je filtračný systém, ktorého najdôležitejšou časťou je osmotická membrána. Veľkosť miniatúrnych pórov osmotickej membrány je iba 0, 0001μm a teda čiastočky s väčšou veľkosťou cez ňu nepreniknú. Pre porovnanie: ľudský vlas má 100μm, baktéria 0,2μm a vírus 0,002μm. Viac o reverznej osmóze a jej fungovaní sa dočítate v tomto článku.


Kvôli miniatúrnym pórom je však osmotická membrána náchylná na poškodenie, preto sú v reverznej osmóze umiestnené aj ďalšie dôležité filtre, ktoré zaručujú dodatočnú filtráciu pretekajucej vody. V 8-stupňovej reverznej osmóze Aquafilter UV je ich konkrétne 8, a to: mechanický filter, uhlíkový filter, lisovaná kokosová filtrácia, osmotická membrána, UV lampa, postuhlíkový filter, mineralizátor a ionizátor/energizér. To ako každý stupeň funguje sa dozviete nižšie.

Filtračné stupne a čo dokážu odfiltrovať

Stupnica -filtrov

 1. Mechanická filtračná vložka
  S pórmi o veľkosti 20μm odstráni ako prvá z vody veľké nečistoty ako piesok, bahno, vlasy, hrdzu, štrk, hlinu a podobne. Tieto sedimenty by mohli v ďalšom procese filtrácie poškodiť membránu, preto je tento krok nesmierne dôležitý. Filter je vyrobený z čistého polypropylénu a v procese filtrácie ide o najlacnejšiu vložku, ale za to nesmierne dôležitú, preto odporúčame dbať na jej včasnú výmenu.
 2. Uhlíková filtračná vložka
  Spoľahlivo odstráni z vody chlór a jeho zlúčeniny, pesticídy a organické zlúčeniny. Vložka taktiež výrazne zlepšuje chuť vody.
 3. Lisovaná kokosová filtrácia
  Pôsobí ako mechanická filtrácia na zvyšné sedimenty, poprípade uvoľnené časti z predchádzajúcej uhlíkovej filtračnej vložky. Navyše upravuje chuť a kvalitu vodu, odstraňuje škodlivé organické zlúčeniny.
 4. Osmotická membrána
  S miniatúrnymi pórmi o veľkosti 0,0001μm je najdôležitejší stupeň filtrácie. Membrána s najvyššou efektivitou zachytáva vo vode posledné zvyšky malých organických aj neorganických nečistôt. Membrána má póry, cez ktoré prepúšťa čiastočky menšie, ako sú najmenšie známe baktérie a vírusy, čiže teoreticky cez membránu prejde len čistá molekula vody bez ďalších nečistôt. Táto voda potom putuje do zásobníka vody.
 5. UV lampa Aquafilter
  V tomto stupni voda zo zásobníka preteká cez UV sterilizáciu. UV lampa je vysoko ekologická a jej nesmiernou výhodou je, že nepridáva žiadne prídavné látky do vody, nijak nemení jej chuť ani vôňu. Vykonáva len svoju prácu a tou je sterilizácia baktérii, a to až s 90% účinnosťou, keďže zásobník je priam živná pôda pre rozmnožovanie baktérií a vírusov. Baktérie a vírusy už v tomto štádiu v zásobníku nemajú čo robiť, avšak dostanú sa tu hlavne druhou cestou, a to cez vodovodnú batériu. Stačí len pretrieť handrou batériu alebo sa dotknúť hrdla a baktérie sa ihneď usadia v zásobníku.
 6. Postuhlíkový filter
  Tento filter s granulovaným aktívnym uhlím slúži hlavne na dodanie vône a chuti vode, ktorá stála v zásobníku. Samozrejme, filter ešte zbaví vodu prípadných niektorých baktérií a vírusov, ktoré sa mohli vyskytnúť v zásobníku.
 7. Mineralizátor
  Dodatočne dodáva do prefiltrovanej vody minerály, ktoré boli odfiltrované v predchádzajúcich krokoch v optimálnom pomere: kalcium, magnézium, sodík, draslík a iné minerálne prvky.
 8. Ionizátor/energizér
  Tento stupeň je známy aj pod pojmom "živá voda". Granule vo vnútri filtračnej tuby sú zhotovené z veľkého množstva minerálnych kameňov, doplnené o ich oxidy. V procese výroby sa tieto kamene zohrejú na teplotu až 1600 °C, následne sa prudko ochladia. Takto upravené biokeramické granule začnú vyrábať bioenergetické žiarenie FIR (Far Infrared Rays). Pôsobenie tohto žiarenia ovplyvňuje rezonanciu molekúl vody, ktoré následne aktivizujú vo vnútri bunky. Takáto voda môže pôsobiť pozitívne na organizmus, krvný obeh a odstraňuje toxíny z tela.

 

Potrebujete pomôcť s výberom vhodnej reverznej osmózy do vašej domácnosti alebo prevádzky? Neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom chatu alebo na tel. č.: +421 915 805 497